Gondolom mindekinek ismerős az alábbi idézet Antoine de Saint -Exupéry mára már klasszikussá vált művéből:
"Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél."
Igen, a Kis hercegről beszélünk. Megvan amikor a róka elárulja az élet értelmét?
A legnagyobb kincs a szeretet, s az ember mindig felelős a barátjáért, azért, akit "megszelídített".
Szóval egy röpke elmélkedés az állattartásról:
Amikor valaki úgy dönt, kisállatot vesz maga mellé, az szerintem olyan, mint amikor az ember társat választ. Nem azért teszed, hogy legyen, vagy mert a szomszédnak is van. Azért teszed mert szükséged van rá. Mert így érzed teljesnek az életed. Egyszerűen csak barátot szerzel vele. Aki egy életre szól. És ahogy a barátok azt tenni szokták, együtt éltek meg jó és rossz pillanatokat egyaránt, lehet néha egymás idegeire mentek, de a végén mindig ott a happy end.
Az életben viszont rengeteg döntést kell meghoznunk. Talán nincs is olyan döntés, amivel ne lennénk hatással más életére, még akkor is, ha azt hisszük ez nem szól másról csak rólunk.
De gondoljatok csak a gyerekekre. Hány meg hány döntést hoz meg helyettük a szülő, míg képesek lesznek ezt maguk is megtenni.
Nos, a kisállatok is hasonlóan működnek, a különbség, hogy helyette élete végéig te hozod a döntéseket. Némelyeket tudnak formálni, pl. hogy mit egyenek, mivel szeretnek játszani.
A közös mégis az, hogy mindig figyelembe vesszük, mi a legjobb számára és ha nem is sikerül mindig elérni, igyekszünk aszerint cselekedni.
Mielőtt bármit is teszünk, vagy visszafordíthatatlan döntéseket hozunk, tájékozódni szoktam. Szerintem sokan csináljátok ezt. Pro - kontra érveket találni, véleményeket kikérni, szakértői hozzászólásokat olvasni.
Szoktatok fórumokat olvasni? Amolyan 'gyakori kérdések' vagy hasonló jellegűeket? :)
Én szoktam. A válaszok 99 %-a mondjuk szerintem használhatatlan és gyakran vicces vagy kiábrándító és eget verő baromság. Hogy akkor mégis minek olvasom? Mert egyszer azt mondta egy bölcs ember, 'mindenkit meg kell hallgatni, mert a hülyének is lehet jó ötlete'.
S ha a 'hülyének' nem is lesz jó ötlete, nincs rá garancia, hogy nekem sem lesz attól, hogy meghallgatom.
Nos, minden lényeges infóm megvolt ehhez a beavatkozáshoz a magyar szabályok szerint.
Amit erről mindannyian tudunk szerintem, ha máshonnan nem is a filmekből, hogy az állatok legalább egy hétig kötést és/vagy gallért/tölcsért viselnek a saját és a varratok épsége érdekében.
Erről a rémségről beszélünk:
Szóval az elhatározás megszületett, 23-án túlestünk a műtéten. Reggel 9-re volt időpontunk, és délután 3-kor már mind itthon voltunk. Tofun nem igazán látszott, hogy ez megviselte volna, éberebb volt mint valaha.
Viszont az a nap még tartogatott rengeteg idegeskedést. Cicánk se kötést, se gallért nem kapott. Annál inkább büszkélkedhetett két öltéssel. Viszont amint kikerült a szállító boxból, azonnal piszkálni kezdte a sebet, és semmivel nem lehetett elterelni a figyelmét. Röpke 5 - 10 perc alatt sikerült is egy varrattal kevesebbet számolni. Szóval hívtuk a dokit, hogy ez így nem ok, mert Tofu nem tűri ezt magában. Így vissza kellett menni, hogy megvásároljuk a gallért. Igazán felajánlhatták volna amikor még ott voltunk. Jó, tudom, nekem is eszembe juthatott volna, de úgy gondoltam ha nem adtak, biztos nem kell, kötés van, vagy ilyesmi. Következő probléma, hogy ezt a nyakörvre erősítjük. Ami nekünk ugyebár nem volt. Én nem tartottam szükségét, hogy macskára nyakörvet tegyünk. Benti cica, nem mehet ki. Akkor minek?
Tehát rohanhattam el a boltba nyakörvet venni, mert a kötszer amit belefűztek, hogy megtartsa, hatástalannak bizonyult. De tudjátok hogy szokott lenni, amikor siettek. Az adott boltban nincs amit keresel, holott máskor dugig van vele a polc. A következő bolt sokkal messzebb van, és hogy ne legyen egyszerű iszonyat hosszú sor. :)
De megszereztük, feltettük. Hogy egyszerű volt-e? Persze. Próbáltatok már egy polipra pulcsit adni? Kb így éreztünk közben. :D
És hát jött amit várni lehetett. Kétségbeesett rohangálás, hogy szabaduljon a szükséges rossztól, amit ráerőltettünk. Tofu minden bútornak nekiment, majd egy idő után feladva a küzdelmet a konyha egyik sarkába kuporodott. Nem hiányzott túl sok, hogy megtörjek és levegyem, szüntelenül azon gondolkodva, hogy kell legyen másik megoldás is.
És hát jött amit várni lehetett. Kétségbeesett rohangálás, hogy szabaduljon a szükséges rossztól, amit ráerőltettünk. Tofu minden bútornak nekiment, majd egy idő után feladva a küzdelmet a konyha egyik sarkába kuporodott. Nem hiányzott túl sok, hogy megtörjek és levegyem, szüntelenül azon gondolkodva, hogy kell legyen másik megoldás is.
De egy idő után elfáradt, így kénytelen, kelletlen belátta, nem fog lekerülni és megadta magát az álom manónak. Amiért mi roppant hálásak voltunk. Jöhetett volna korábban is az a manó. :D
Ez volt az első nap. A műtét napja. Embert és idegeket próbáló volt. :)
Március 5-én megyünk varratszedésre. Hűen őrízzük azt az egyet, ami maradt. :) Nem lesz sok dolga az állatorvosunknak. :D
Megszokta a gallért, többnyire normálisan viselkedik, nincs hiszti. Mivel az evésnél nehézséget okoz, így napjában többször levesszük és gyakorlatilag csak akkor kell viselnie, amikor nem tudunk rá figyelni minden pillanatban. De már tudja, hogy ezt muszáj, így szinte mindig igába hajtja a fejét. A szinte mindig azt jelenti, hogy néhányszor megpróbál elmenekülni előlem, és akkor fogócskázni kell, de eddig mindig én nyertem. :)
Szóval amihez ketten is kevesek voltunk első nap, azt mára egyedül is megoldom és nem jelent gondot a le-, és felvétel.
Azt azért még elárulom, hogy a lakás akadálymentesítve lett. A székek az asztal tetején pihennek, a szárítók összecsukva a szekrény mélyén, az alomtálca teteje is lekerült és a kanapé kintebb lett húzva a faltól, mert ha Tofu fél, oda menekül. És hát első nap sikeresen be is szorult. :D
Összességében jól van és egyre jobban lesz. :)
Fontos megjegyzés: A nőstények ivartalanításával kapcsolatban egy tévhit kering, melyet meg kell osszak veletek, és ezáltal talán feloszlatni is sikerül.
A tévhit az alábbi: Az ivartalanítás előtt az állatnak legalább egyszer életében kölyköket kell világra hoznia.
Ez butaság! Nem kell! Sőt, az ivartalanításra a magyarországi leírásoknak megfelelően a legideálisabb életkor a három hónap. Nálunk Angliában érdekes módon ezt hat hónapos korra teszik. Szóval sok szabály változó, de a fentebb említett tévhit mind a két országban elismerten csak kitaláció.