Idén május 5-én egész Angliában és Walesben választásokat tartottak. Ez volt a második alkalom, hogy az itt lakók eldönthették, ki legyen az ő körzetükben a PCC, vagyis a Police and Crime Commissioner. A PCC az a civil személy, aki a rendőrség munkáját segíti és ellenőrzi. Jelen van a döntések meghozatalánál és behúzhatja a féket, ha valami nem tetszik neki. Vagy folyamatosan rángathatja a féket, csak az azért nem túl bölcs dolog, mert megkopik a fékpofa.
A szavazásra mindenki jogosult volt, aki betöltötte a 18. életévét és itt él, ezért úgy döntöttünk, hogy megnézzük már magunknak, hogy is zajlik egy választás egy alkotmányos monarchiában (ami ugye az Egyesült Királyság államformája).
Az első "furcsaság" az volt, hogy regisztrálni kellett előre. Már hónapokkal a szavazás előtt megkaptuk postán az értesítőt egy nyomtatvánnyal, melyet kitöltve és visszaküldve lehetett regisztrálni, de lehetséges opció volt a neten történő regisztrálás is.
Viszonylag hamar feldolgozták a regisztrációnkat és postán kaptunk visszaigazolást, melyben ott volt, hogy hol és mikor tudunk szavazni, illetve hogy hol kaphatunk tájékoztatást a jelöltekről.
Az említett napon elmentünk a megadott helyre és itt szembesültünk a második "furcsasággal". Angliában ugyanis elég megmondani a címedet (se útlevél se más egyéb igazolványt nem kértek), hogy a szavazólapokat megkaphasd. Persze az is benne van, hogy ha rajtakapnak, hogy csalsz, akkor börtön a bünti. Kérdeztük, hogy kell e igazolnunk magunkat, de mondták, hogy felesleges, hiszen rajta vagyunk a regisztrációs íven. Azt meg elhiszik, hogy mi azok vagyunk, akiknek mondjuk magunkat. A szavazólapot átadó néni lelkesen próbálkozott kimondani a nevünket sikertelenül, melyért többször is elnézést kért. Hiába, ez az ékezet meg a G meg az Y meg az I így egymás mellett nekik nagyon nem megy.
A jelöltek egyébként egy-egy párt színeiben indultak és a mi körzetünkben a jelenleg is kormányon lévő párt (Konzervatív Párt) jelöltje nyert.
A pártokkal kapcsolatban is szeretnék megemlíteni egy érdekességet: Több olyan oldal és kiadvány is létezik, ami az Egyesült Királyság fontosabb kérdéseit taglalja, illetve az adott pártok hozzáállását ezekhez a kérdésekhez, ezzel segítve a szavazókat.
Amikor el akarod dönteni, hogy melyik pártra szavazol, össze tudod hasonlítani, hogy ki hogyan vélekedik bizonyos kérdésekben. Nekem ezek az összehasonlító táblázatok nagyon tetszettek, mert sokkal tisztább képet adnak arról, hogy ki mit akar.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése