Angliában több dolgot is szeretek nagyon, de az egyik kifejezett kedvencem a szelektív szemétgyűjtés. Őszintén bevallom, hogy nem mindig fordítottam erre nagy figyelmet. Persze ha volt külön kuka a PET palackoknak, vagy a papírnak odadobtam, de különösebben nem érdekelt ez egészen addig, míg ki nem jöttünk Angliába. Itt önmagában az a tény, hogy minden háztartásban három kuka van ösztönzi az embert, hogy jobban figyeljen a környezetére.
Ezek a kukák különböző színnel vannak megkülönböztetve és két hetente ürítik őket feltváltva. Tehát a fekete, az a háztártási hulladéknak van fenntartva, a kék a vegyes, száraz szelektív hulladéknak és a barna a komposztálható dolgoknak. Sajnos pár éve bevezették, hogy a barna kuka ürítése extra költségbe kerül, így töredelmesen be kell valljam mi azt nem használjuk. Egyszerűen nincs annyi komposztálható hulladékunk, hogy megérje azt az összeget kifizetni, de mivel sajnálom ezeket a dolgokat a sima kukába dobni, így tervben van a saját komposzt készítése.
Na de mi is kerülhet a szelektív szemétbe? Meglepően sok minden, aminek én nagyon örülök. A lista pedig: mindenféle papír, karton, könyvek, műanyag üvegek, alu dobozok, alufólia, konzerves dobozok, aeroszolok (dezodor, légfrissítő), vajas-, joghurtos doboz, húsos tálcák, készkaja tálcák, tisztítószeres flakonok, stb.

Természetesen minden tiszta és száraz kell hogy legyen, illetve ezeket a dolgokat tilos bezacskózva rakni a kukába. Mindent ömlesztve kell, hogy könnyen széttudják válogtani őket.
S bár a fentebbi lista azért elég egyértelmű, akadnak dolgok, melyeken néha elgondolkozom, hogy vajon szelektív-e. Jobb esetben a terméken feltüntetik ezt, szépen lebontva minden részére. Értem ezalatt, hogy például a tejes flakonra rá van írva, hogy 100 %-ig újrahasznosítható, beleértve a kupakot és a címkét is, míg a legtöbb rostos flakon kéri a címke eltávolítását mielőtt a kukában landolna a palack. Ezt én mindig megnézem, mert nagy segítség, hogy a megfelelő dolgok kerüljenek az adott kukába, és szerencsére egyre népszerűbb ennek a feltüntése.

Ha ez nincs a terméken, a másik súgó általában a flakon/doboz alján található. Láttátok már valaha ezt a nyilacskákból álló háromszöget egy számmal benne? Ez mutatja, hogy miből készült az adott konténer/csomagolás, ami pedig indikálja, hogy újrahasznosítható-e vagy sem. Minél kisebb a szám benne, annál könnyebben tudják feldolgozni. Általában változó, hogy melyik környék mit fogad el, nyilván azon múlik van -e felszereltségük feldolgozni az adott terméket.
Pont ezért, nálunk a házban is két kuka van, hogy külön gyűjthessük a szelektív szemetet. Mondjuk Csabi még 8 év alatt nem fokozta mester szintre ezt a tudást, de ha a kuka felé indul és azt hallja, hogy megköszörülöm a torkom, már tudja, hogy a rossz kuka felé vette az irányt. Persze ha ezt nem csípem el időben könnyen előfordul, hogy guberálnom kell, de megéri. Mert már önmagában azt tudni, hogy a fentebb említett dolgok nem kerülnek a
szeméttelepre, ad egy kis megnyugvást, hogy tettem valamit a
környezetért.
Na de a jó hír, hogy itt nem áll meg a lista. Több leadóhely is van vagy boltban kihelyezve, vagy az utcán konténer formában, ahol újrahasznosítás céljából gyűjtik az üvegeket, vízszűrő filtereket, elemet, mindenféle textilt, ruhát és cipőt, mindeféle üres sminkes cuccot, illetve ami szerintem nagy dolog, a nylon szatyrokat és tasakokat. Így a kuka mellett nálunk még két doboz és egy szatyor várakozik, hogy
amit gyűjtőhelyen kell leadni, biztonságban el legyen elkülönítve, amíg nem járunk
arra, hogy leadjuk.
Viszont még mindig nem fedeztünk mindent, hisz több nagy újrahasznosító telep is van, ahol a fenti dolgok mindegyikét le lehet adni, kiegészítve pár dologgal. Ők átveszik a kisebb és nagyobb elektronikai cuccokat, a kemény műanyagot (pl. ételes dobozok, műanyag székek) és a használt olajat is ami megmarad a főzésből!
Elég lenyűgőző? Nos, tudom még fokozni. Kb. két hete jutott el hozzám a hír, hogy új gyűjtőpontok lesznek kihelyezve a környékünkön, ahol mostantól le lehet adni használt fogkeféket, üres fogkrémes tubusokat, tollakat, szövegkiemelőt, hibajavító konténert, csipszes zacskót (amiből már tudjuk, hogy Angliában rengeteg van) és a gyógyszeres csomagolásokat.
A kimaradt, vagy lejárt szavatosságú gyógyszereket pedig ahelyett, hogy a kukába dobnánk, le lehet adni a patikában megsemmisítésre.
Jó látni, hogy léteznek még emberek akik környezettudatosak és ösztönzik a többieket, hogy ők is hasonlóan tegyenek. Egyre több kezdeményezést látok ennek irányába, például egyes virágboltoknál már megtalálható egy konténer az üzlet előtt, tele műanyag cserepekkel. A felirat hozzá pedig nem más, mint hogy ha neked nem kell, itt leadhatod, ha pedig szükséged van rá, nyugodtan szolgáld ki magad.
Nyilván van még hová fejlődnie Angliának is a hulladékfeldolgozás terén, de határozottan úgy érzem, hogy a szeletív szemétgyűjtés témában jó úton halad. Sajnos persze idióta emberek mindenhol vannak, akik nem csak hogy nem segítik, de hátráltatják a társdalmat és mindenféle vackot dobálnak a szelektív kukájukba, amivel beszennyezik a többiekét. De ha jól tudom a hülyeség még nem gyógyítható, így kénytelenek vagyunk ezzel együtt élni és remélni a legjobbakat.