közös

közös

2021. február 17., szerda

Nemzetközi Palacsinta nap

Bizony jól olvastátok a címet, az angoloknál van ilyen, hogy Nemzetközi Palacsinta nap, ami idén Február 16-ára esett. Mesésen hangzik ugye? Erre a napra a boltok is készülnek, mint ahogyan azt teszik minden nagyobb ünnepnél és ezen az egy napon ha valami biztos, az az, hogy szinte az egész országban mindenhol terítékre kerül aznap a palacsinta valamilyen formában. A hátterét viszont ennek a napnak már kevesen ismerik, vélhetően még annál is kevesebben tartják be. Inkább a szórakozás miatt van még mindig jelentősége és tartják számon a naptárban.

Mi eddig soha nem vettünk részt ezen fura nap ünneplésében mert nálunk nem kell indok ahhoz, hogy palacsinta süljön, de idén úgy döntöttem, miért ne? Tehát előszedtük mi is a kelléket, és neki álltunk palacsintát sütni. Liza kifejezetten élvezte a készítését, imádja kimérni a dolgokat és kevergetni. Azt kell hogy mondjam, hogy meglepően minimális rendetlenség követte a cselekvéseit ami határozottan előrelépést jelent. 


A végeredmény pedig szerintem mindenkit elégedettséggel töltött el. Itt idézhetném is Madách Imre egyik híres sorát, miszerint "Elkészült a nagy mű igen, a gép forog az alkotó pihen" és eszik.

Liza kifejezetten élvezte, hogy választhat a minták közül és persze a csokiszósszal sem finomkodott.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na de lássuk a rég feledésbe merült múltat, hogy honnan is ered ez a fura szokás? 

A palacsinta napot mi húshagyó Keddként ismerhetjük. Ahogy szinte minden nagyobb ünnep, ez a nap is a valláshoz köthető. A történelem a 15. századtól tart róla feljegyzéseket és úgy tartja számon, mint az 'utolsó' napot amikor a Keresztény emberek lakomát csaptak a nagy böjt előtt, illetve ezt a napot tartották a gyónás hivatalos napjának is. A palacsinta nap minden évben Keddre esik, de a dátum az alapján változik, hogy mikor van Húsvét. A böjt állítólag 40 napig kell hogy tartson hamvazó Szerdától számítva, azonban érdekesség, hogy igazából 46 nap van a kezdetétől a végéig. A szokás régen megengedte, hogy a Vasárnapok a böjtben is szabadnapok legyenek (már azoknak akik a készleteiket tekintve megtehették) így a 40 nap tökéletesen helytálló. A böjt időtartama pedig nem mást szimbolizál, mint Jézus szenvedését, aki ugyanennyi ideig éhezett a sivatagban.

De honnan is jött a böjthöz a palacsinta? A keresztények a böjt alatt lemondtak minden akkoriban 'luxusnak' számító ételről. Ezen ételek közé tartozott a zsír, tej, tojás, cukor, hús. Szigorúan betartották a böjtöt és annak érdekében, hogy ne essenek csábításba, minden meg nem engedett készletüket felhasználták még a böjt kezdete előtt. És itt jött a képbe a palacsinta, mely tipikusan egy olyen étel, mellyel roppant könnyű és gyors felhasználni a fentebb sorolt alapanyagok többségét.

A palacsinta napot állítólag minden országban tartják, ahol az anyanyelv angol. És bár Nagy-Britanniában nem szokás, bizonyos országokban palacsinta versenyfutást is szoktak rendezni, melynek lényege, hogy futás közben kell a palacsintát a serpenyőben feldobva forgatni. A különös ötlet állítólag onnan eredt, hogy egy nő épp palacsintát sütött, amikor megszólalt a templom harang, mely gyónni hívta az embereket. Ő pedig gondolkodás nélkül a palacsinta sütővel a kezében rohant. Logikus, meg ne égjen a palacsinta. 

Ezt követően régen ezeket a versenyeket csak a szórakozás kedvéért rendezték, manapság már jótékonysági gyűjtéseket szerveznek belőle.

Hát, ahány nép, annyi szokás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése